Niepozorna pleśń…

Niepozorna pleśń…

PLEŚŃ MOŻEMY ZNALEŹĆ W PIECZYWIE, OWOCACH, WARZYWACH, PRZETWORACH, SOKACH ITD…
PLEŚŃ, CZYLI GRZYBY NIE JEST WCALE TAKA NIEPOZORNA, ROZWIJAJĄC SIĘ W ŻYWNOŚCI MOŻE WYTWARZAĆ SZKODLIWE SUBSTANCJE CHEMICZNE, KTÓRE NAZYWAJĄ SIĘ MYKOTOKSYNAMI .
SPOŻYWANIE PRODUKTÓW ZAATAKOWANYCH PRZEZ PLEŚNIE MOŻE MIEĆ NEGATYWNY NA NAS WPŁYW, WSZYSTKO ZALEŻY OCZYWIŚCIE OD RODZAJU I STĘŻENIA TOKSYN W NIEJ ZAWARTYCH ORAZ ODPORNOŚCI NASZEGO ORGANIZMU. SPOŻYWANIE REGULARNIE TAKIEJ ŻYWNOŚCI WIĄŻE SIĘ Z DUŻYM ZAGROŻENIEM. MYKOTOKSYNY SPRYTNIE KUMULUJĄ SIĘ W NASZYM ORGANIZMIE PONIEWAŻ NIE JESTEŚMY W STANIE ICH WYDALIĆ. CO WAŻNE I O CZYM WSPOMNIAŁAM WYŻEJ PLEŚNI CZASEM NIE WIDAĆ WIĘC JEŚLI ZANIEPOKOI CIĘ SMAK LUB ZAPACH LEPIEJ ZREZYGNUJ Z JEDZENIA. ODKRAWANIE KAWAŁKA, NA KTÓRYM JEST WIDOCZNA PLEŚĆ CZY TEŻ ZESKROBYWANIE NIC NIE DA PONIEWAŻ ZARODKI PLEŚNI ZNAJDUJĄ SIĘ W CAŁYM PRODUKCIE. SPRAWDZAJ DOKŁADNIE PRODUKTY PRZED SPOŻYCIEM ZWŁASZCZA TE, KTÓRE PLEŚŃ „LUBI” – ORZECHY, ŚWIEŻE I SUSZONE OWOCE, WARZYWA, PRZETWORY OWOCOWE, ZBOŻA, KASZE, STARE ZIEMNIAKI, KUKURYDZA, ŻYWNOŚĆ POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO.
CO WAŻNE OBRÓBKA TERMICZNA ZABIJA PLEŚŃ ALE NIE ZMNIEJSZA JEJ TOKSYCZNOŚCI!
NARAŻENIA NA PLEŚŃ NIE DA SIĘ NIESTETY CAŁKOWICIE UNIKNĄĆ ALE MOŻNA POPRZEZ NIEKTÓRE DZIAŁANIA, NABYTE NAWYKI ZNACZNIE ZMINIMALIZOWAĆ JEJ SPOŻYCIE.
NA KONIEC OCZYWIŚCIE MUSZE NADMIENIĆ, ŻE NIE KAŻDA PLEŚĆ SZKODZI ZDROWIU, NIE BÓJMY SIĘ NP. SERÓW PLEŚNIOWYCH PONIEWAŻ W PROCESIE PRODUKCJI WYKORZYSTYWANE SZCZEPY NIE SĄ DLA NAS TRUJĄCE.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *